Automobilky už nemôžu podmieňovať záruku nových vozidiel

Automobilky už nemôžu podmieňovať záruku nových vozidiel

ČTK | 28. mája 2010 1:41

Predajcovia automobilov v Európskej únii už nebudú môcť záruku nových áut podmieňovať návštevami v autorizovanom servise.
Navštevovanie autorizovaného servisu už nebude podmienkou zachovania záruky.

Nové podmienky vyplývajú z nových pravidiel, ktoré prijala Európska komisia. Značkové servisy sa budú zároveň jednoduchšie dostávať k informáciám o jednotlivých automobiloch.

 

Upravené pravidlá týkajúce sa údržby a opráv platia od 1. júna 2010.

"Verím, že nové pravidlá prinesú spotrebiteľom celý rad výhod, predovšetkým zníženie nákladov na údržbu a opravy automobilov, ktoré tvoria značnú časť výdavkov na prevádzku auta," povedal novinárom eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Podľa Európskej únie tvoria náklady na údržbu a opravy až 40 % celkových výdavkov.
 

Podľa špecialistky na právo advokátskej kancelárie Ambruz & Dark Markéty Peňázové si zákazníci síce budú môcť vybrať servis podľa vlastného zváženia, v prípade záručných opráv však môže výrobca aj naďalej trvať na povinnosti obrátiť sa na autorizovaný servis. "Nové pravidlá blokovej výnimky reflektujú dlhodobú snahu EK odstrániť prekážky v konkurencii medzi autorizovanými a neautorizovanými servismi, a zohľadniť tak záujmy spotrebiteľov," dodala.